Соборненська гімназія імені Володимира Гарматія знаходиться в селі Соборне Тернопільського району Тернопільської області Байковецької громади.
Соборне (до 1946 року — Чернелів-Мазовецький, у 1946—1957 роках — Жукове, у 1957—2016 роках — Жовтневе) розташоване на річці Гнізна, на північному сході району. Підпорядковане Чернелево-Руській сільраді.
Перша історична назва села Чернелів-Мазовецький, після другої світової війни назване Жукове в пам'ять про командувача Першого Українського Фронту — маршала Жукова, штаб якого там знаходився під час завершальної стадії Проскурівсько-Чернівецької операції 1944, від 1957 до 2016 — Жовтневе.
30 серпня 2015 року на вимоги закону про декомунізацію в селі провели голосування щодо нової назви села. З трьох запропонованих назв — Чернелів, Топільче і Соборне — більшість жителів села (102 зі 152, які голосували) вибрали назву Соборне. А вже 4 вересня результати виборів затвердили на сесії Чернелево-Руської сільської ради. Остаточне рішення про перейменування населеного пункту ухвалила Верховна Рада 4 лютого 2016 року.
Основні дані | |
---|---|
Засноване | 17 століття |
Територія | 15,47 км² |
| |
Поштовий індекс | 47713 |
Телефонний код | +380 352 |
Географічні дані | |
Географічні координати | 49°33′38″ пн. ш. 25°46′02″ сх. д. |
Середня висота над рівнем моря |
307 м |
Водойми | Гнізна |
Відстань до обласного центру |
18 км |
Відстань до районного центру |
18 км |
Найближча залізнична станція | Бірки-Великі |
Відстань до залізничної станції |
5 км |
ІСТОРІЯ БУДІВЛІ ГІМНАЗІЇ
Соборненська гімназія ім.В.Гарматія знаходиться в пристосованому приміщенні - колишньому маєтку панів Подлеських .Цікаві відомості про цю родину можна знайти у книзі - насиченому історичними спогадами та фотографіями виданні, яке подарувала гімназії польський науковець Христина Молодинська.Анна Подлєська народилася в 1877 році, а отже, в міжвоєнний період також була не першої молодості. В Чернелеві запам’ятали її з найкращої сторони, як організатора канікул для дітей, курсів, різноманітних зустрічей, дуже любила вирощувати квіти, рекламуючи новинки сільського господарства в своєму селі.
В результаті операції “Вісла” панська сім”я покинула територію України, залишивши маєток.
З 1947 року в будинку, де жила панська родина, відкрито школу — Жуківську семирічку. Під час реалізації культурно-освітнього проекту “Традиції шкіл, традиції сіл” віднайдено фото учнів 4 класу 1950 р.
ПЕДАГОГИ
За усі роки існування Соборненської гімназії у ній працювало більше 150 мудрих , натхненних та працелюбних педагогів.
Найбільшої пошани та подяки, безперечно, заслуговують ті, хто віддав школі значну частину свого життя.
Рекордсменом у цьому плані є Богдана Дмитрівна Гураль - вона викладала у Соборненській школі аж 43 роки. Понад два десятиріччя на педагогічній ниві працювали також Ганна Йосипівна Лісняк, Іванна Семенівна Репак, Володимира Михайлівна Юрчак, Петро Іванович Кітик, Ганна Михайлівна Тераз, Королик-Партик Марія Дем"янівна, Кравчук Ганна Марківна , Жмурко Галина Володимирівна.
Щирої подяки заслуговують також господарі школи - її директори. У свій час школу очолювали Василь Іванович Демчак, Михайло Дмитрович Клак, Ілля Дмитрович Бугір, Богдана Дмитрівна Гураль, Василь Іванович Барилко, Григорій Никифорович Кравчук, Андрій Степанович Гоч. Сьогодні директор Соборненської гімназії імені Володимира Гарматія — Єжижанська Лариса Вікторівна.
В період дослідження історії гімназії встановлено, що першими вчителями (на той час- Жуківської школи) були Демчак Василь Іванович- директор, Шумило Катерина Никифорівна- заступник директора, Скрипченко Ганна Степанівна, Музиря Галина Іванівна та ін.Усі вони напруженою й щирою працею доклалися до розбудови та зростання рідної школи.
23.06.2006 року в газеті “Подільське слово” Заслужеий вчитель України Марія Гаврилівна Демчак поділилася спогадами та враженями про те, як молодою дівчиною у 1948 році прийшла працювати у Жуківську семирічку.
“ На все життя запам”яталася школа, конструкція якої нагадувала китайську будівлю. Працювати було одне задоволення...Ми віддавали свої знання та любили учнів, вони ж були вдячні нам”.
Сьогодні педагогічний колектив налічує 18 педагогів.
ВАЖЛИВІ ДАТИ
Згадують педагоги та учні 2011рік....Саме тоді, 19 жовтня, в школі було запущено в роботу котли на твердому паливі - і класи наповнилися теплом і затишком ( до того часу - пічне опалення). Слова вдячності за це говоримо Саржевській Нелі Анатоліівні, Краковецькій Марії Ярославівні та підприємцю Володимиру Недошитку.
21 листопада 2012 року з метою морально- етичного виховання коштами парафіян сіл Черенелів-Руський та Соборне облаштовано духовний куточок. Освятив його місцевий парох отець Іван Гавліч.
Окрасою гімназії є калиновий гай , сосновий куточок, алея туй,
нарцисів, ірисів, хризантем, Дерева Миру.
З початком Революції Гідності та АТО в освітньому закладі облаштовано Галерею Слави, посаджено пам"ятний дуб . 20 березня 2015 року в Світлиці комунального закладу Жовтнева ЗОШ І-ІІ ст. відбувся вечір пам’яті Володимира Гарматія, молодшого лейтенанта 51-ї механізованої бригади, командира мінометного взводу, який загинув в зоні АТО 25 липня 2014 року, в селищі Червоний партизан, на Донеччині.Гарматій Володимир Михайлович навчався у Жовтневій загальноосвітній школі І-ІІ ступенів з 2002 року по 2007 рік. З початком дій сил АТО на Сході пішов добровольцем у збройні сили України.
У бою, виходячи з оточення, під селищем Красний партизан загинув 25.07.2014 р.В.Гарматій загинув, визволяючи жителів Сходу України від російських агресорів.
З 2015 року гімназія носить ім’я Володимира Гарматія, встановлено меморіальну дошку.
У 2021 році ,підтримуючи екологічні ініціативи “Greening of the Planet” , проєкт Президента України Володимира Зеленського “Зелена країна” : в найближчі три роки висадити в Україні 1 млрд дерев , реалізовуючи завдання обласного інноваційного проекту регіонального рівня «Еко-школа», Озеленення України , озеленюючи територію Байковецької об'єднананої громади , учасники освітнього процесу Соборненської гімназії імені Володимира Гарматія, Байковецький сільський голова Анатолій Кулик, головний спеціаліст сектору аналітичного забезпечення закладів освіти та професійного розвитку педагогічних працівників відділу освіти Байковецької сільської ради Тетяна Лазар, сільський староста Ярослав Гоч, спеціалісти Тернопільського обласного лісового та мисливського господарства взяли участь у акції «Посади дерево Миру» .Територію Соборненської гімназії імені Володимира Гарматія прикрасило 60 зелених насаджень- символів Миру!
У вересні 2023року в особливий спосіб вшанували памʼять загиблих Героїв- односельців: Володимира Гарматія, Олега Саїка,Андрія Барну, Сергія Погара, посадивши на території гімназії чотири кущі калини. Нехай своїми гронами нагадує про пролиту кров Захисників в боротьбі з рашистами.
ВИПУСКНИКИ
Про діяльність освітнього закладу судять за його випускниками. Хотілося б згадати перших учнів Соборненської гімназії ( Жуківської школи). Серед них –Марія та Іванна Баницькі , Василь , Ганна та Катерина Оршаки, Михайло Гирило, Віра Мілянич, Марія Сисак, Ярослава Яценик.Загалом за сімдесят років існування Соборненську гімназію закінчили більше трьох тисяч учнів, багато із них з відзнакою. Знання та навички, допомогли стати успішними у житті. Є серед випускників Академік Академії будівництва Янчак Степан Дмитрович, відомий журналіст Макух Ганна Миколаївна, Богдан Степанович Строцень - історик, археолог, банкіри, медики, учителі, військові, семінаристи....
Галечко Петро Дмитрович , який закінчив заклад у 1963 році , сьогодні займається мануальною терапією , Горбач Микола Мар"янович, випускник 1981 року, дивує своїм талантом від Бога- малювати, різьбити, майструвати.
Цікава та привітна дівчина- випускниця 2013 року - Гонзул Зоряна Любомирівна, сьогодні-методист будинку культури.Рута Семенівна Сардига - випускниця школи 1962 року, певний час очолювала осередок Всеукраїнського товариства “Лемківщина”.Богдан Степанович Строцень - історик, археолог.
З початком війни проти рашистів на захист державних інтересів стали наші випускники.
Серед них воїни, які віддали життя за Батьківщину:
Сергій Погар загинув 12 липня 2022 року біля м. Бахмута, що на Донеччині.
Олег Саїк загинув 16 грудня 2022 року біля с-ща Спірне на Донеччині.
Гарматій Володимир загинув 25. 07. 2014, Свердловський, нині Довжанський р-н Луганської області.26 липня 2023 , захищаючи країну від окупантів, в районі Дружківки загинув Андрій Барна .
У 2021 році за сприяння Байковецького сільського голови Анатолія Романовича Кулика вийшла книга “Герой України Володимир Гарматій” .Упорядники книги педагоги гімназії — Волошин Оксана Степанівна та Єжижанська Лариса Вікторівна. У 2020 році малюнок восьмикласниці Катерини Свахи, який за підсумками міжшкільного конкурсу дитячої творчості «Малюнок, міні-твір (есе, вірш),відеоролик на духовно-моральну тематику» закладів освіти Байковецької сільської ради визнаний кращим у номінації «Малюнок» «Святкування неділі як прообразу свята Христового Воскресіння». 27 грудня урочисто від делегації Байковецької громади його отримав Архієпископ Митрополит Римсько-Католицької церкви в Україні Мечислав Мокшицький у Курії Львівської Архідієцезії Римсько-католицької Церкви.
ТРАДИЦІЇ
З 2018-2023 р. заклад освіти брав активну в реалізації інноваційного освітнього експерименту регіонального рівня «ЕКО-школа».
У 2021 році - У ВСЕУКРАЇНСЬКОМУ ПРОЄКТІ #Healthy_schools.
У 2023 році долучилися до Всеукраїнської олайн-руханки та встановлення національного рекорду!Більше 1000 зареєстрованих учасників!
https://www.facebook.com/groups/sobornezosh/permalink/6071358019621575/
Щоб навчити дітей діяти зібрано та рішуче, не розгубитися у випадку виникнення надзвичайних ситуацій , 25 квітня 2023року, у
Соборненській гімназії імені Володимира Гарматія
відбувся показовий День цивільного захисту для керівників освітніх закладів Байковецької сільської ради .
У 2023 році Соборненську гімназію імені Володимира Гарматія
відзначено подякою та сертифікатом у розмірі 50000 гривень як учасника конкурсу на краще художнє оформлення захисних споруд цивільного захисту в закладах освіти громади.
Соборненська гімназія імені Володимира Гарматія , за підтримки Відділу освіти Байковецької сільської ради ініціювала проведення щорічної громадівської дитячої еколого-патріотичної гри «Звитяги патріотів імені Героя України Володимира Гарматія». Безпечне освітнє середовище та гармонійний розвиток дитини- головні завдання гімназії на наступні навчальні роки.
З кожним роком покращується матеріально — технічне забезпечення закладу.
З початком війни 2022 року посилилася волонтерська діяльність учасників освітнього процесу гімназії.
Немає коментарів:
Дописати коментар